Bejelentették, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök az idén kihagyja a G20-csúcsot. Ez az első alkalom az elnök 2012-es hivatalba lépése óta, hogy nem megy el a találkozóra. Szakértők szerint sokkal mélyebb okok állnak a háttérben, mint az ország körüli vitás kérdések elkerülése - írja a Bloomberg.
Három napos kínai látogatásra utazott a hétvégén Antonio Tajani olasz külügyminiszter, akinek nehéz feladata lesz – írja a Bloomerg. Úgy kellene ugyanis kikormányoznia hazáját a sokat kritizált Egy út – Egy övezet beruházási programból, hogy közben ne haragítsa magára a világ második legnagyobb gazdaságának vezetőit.
Az orosz-ukrán háború elhozta az orosz zsoldoscsoportok felemelkedését is, a világ egyre jobban kezdett figyelni a nem reguláris katonai alakulatokra. Különösen az oroszországi Wagner-felkelést követően robbant fel a figyelem, ezen a hétvégén talán a fél világ a zsoldosbrigádokról beszélt. Az orosz zsoldosok fő műveleti színtere sokáig szinte kizárólag Afrika és a Közel-Kelet volt, ám ott sincsenek egyedül. A június végi orosz események után sokszor jelent meg a médiában, hogy felkészülhetnek a kínai biztonsági vállaltok, eljön az ő idejük. Vajon tényleg most jött el a kínai zsoldoscégek ideje az afrikai zavarosban? Utánajártunk.
Jelentős fennakadások vannak a kínai kezdeményezésre indult „Egy övezet, egy út” program projektjeiben, sok ország a koronavírus-járvány miatt képtelen fizetni hiteleit az ázsiai ország felé. A mostani válság jelentheti a teljes program végét, de akár újragondolását is. A kínai terjeszkedés megítélése jó ideje ellentmondásos, az ellenzői szerint Kína eladósítja a feltörekvő országokat, és csak ő húz előnyt a beruházásokból. Magyarországon a Budapest-Belgrád vasútvonal a beruházások zászlóshajója, nálunk egyelőre nincs szó csúszásról vagy pénzügyi nehézségről, de állítólag a régió országai is elégedetlenek.
A kínai cégek egyelőre még tagadják, hogy elálltak volna a katódgyárak építésétől a lítiumban gazdag vidéken.
Egyetlen csapással katasztrofális bajba sodorhatják ellenfelüket.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az EU és Brazília sincs Trumpék listáján.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?